Friday - 17 May 2024

Time Activity Location
07:00

09:00
Swim Course open for training

  • SPRINT
  • STANDARD (OLYMPIC)
  • SPECIAL OLYMPICS
  • THE CHAMPIONSHIP
  • OPEN MIDDLE DISTANCE
 Danube – Canal
9:30

10:oo
Swim Course Familiarisation

  • SPECIAL OLYMPICS
10:00

18:00
Expo & Food Court
 Horse statue (outdoor)
10:00

19:00
Athlete Registration

THECHAMPIONSHIP:

  • MIDDLE

CHALLENGESAMORIN:

  • OPEN MIDDLE DISTANCE
  • STANDARD (OLYMPIC)
  • SPRINT
  • SPECIAL OLYMPICS
  • TRYATHLON
  • KID’S RUN
ENERGY Congress Room
11:00

12:30
Bike Course Familiarisation

  • SPECIAL OLYMPICS
    (11:00 Group 1, 11:45 Group 2)
Hotel reception
14:00

16:00
Media Accreditation pick-up TULI Cinema (at the entrance)
15:00

15:45
Pro-Athletes Briefing TULI Cinema
16:00

17:00
Press Conference TULI Cinema – free access for public
16:00

18:00
Media Centre Open
INNOVATION Meeting Room
17:00

19:00
Run Course open for training Run course
17:30 Race Briefing Middle distance (online)

  • Age-Group only + Q&A session with race organisers about the race
Online – website and social media

Saturday - 18 May 2024

Time Activity Location
07:00

08:00
Athlete Registration

  • TRYATHLON
  • SPRINT 
  • STANDARD (OLYMPIC)
  • SPECIAL OLYMPICS 
ENERGY Congress Room
07:15

08:30
Bike Check-In

  • TRYATHLON
  • SPRINT
  • STANDARD (OLYMPIC)
  • SPECIAL OLYMPICS 
FARRIER’S Arena
07:30

09:15
Swim Course open for training

  • SPRINT
  • STANDARD (OLYMPIC)
  • SPECIAL OLYMPICS
  • THE CHAMPIONSHIP
  • OPEN MIDDLE DISTANCE
Danube – Canal
7:30

8:00
Swim Warm-up in the swimming pool

  • TRYATHLON
AQUATIC sphere (swimming pool)
9:00

17:00
Athlete Registration

  • THECHAMPIONSHIP: MIDDLE
  • CHALLENGESAMORIN: OPEN MIDDLE

 

ENERGY Congress Room
9:00

13:00
Athlete Registration

  • KIDS RUN
ENERGY Congress Room
08:00

19:00
Expo & Food Court Horse statue + Finish Area (outdoor)
08:00

18:00
Media Centre Open INNOVATION Meeting Room
08:30 Briefing TRYATHLON AQUATIC sphere (swimming pool)
08:45 Race Start

  • TRYATHLON

(All athletes; Rolling start: 1 athlete per 10 sec; Cut-off Times: swim 0:15:00, swim+bike: 0:55:00, swim+bike+run: 1:30:00; Draft-legal)

AQUATIC sphere (swimming pool)
09:30 Briefing SPRINT Danube – Canal
09:45 Race Start

  • SPRINT 

(Wave start: by AG categories; Cut-off Times: swim 0:30:00, swim+bike: 1:30:00, swim+bike+run: 2:15:00; Non-drafting)

Danube – Canal
09:45 AG Men 18 – 24  
 
 
 
 
Danube – Canal
 
 
 
 
 
09:47 AG Men 25 – 29
09:49 AG Men 30 – 34
09:51
AG Men 35 – 39
09:53
AG Women 18 – 29
09:55 AG Men 40 – 49
09:57
AG Women 30 – 60+
09:59
AG Men 50 – 60+
10:01 Relays
10:10 Race Start

  • SPECIAL OLYMPICS

(All Athletes; Wave start; Cut-off Times: swim 0:50:00, swim+bike: 2:20:00, swim+bike+run: 3:30:00; Non-drafting)

 Danube – Canal
10:30 Briefing STANDARD (OLYMPIC) Danube – Canal
10:45 Race Start

  • STANDARD (OLYMPIC)

(Wave start: by AG categories; Cut-off Times: swim 0:50:00, swim+bike: 2:20:00, swim+bike+run: 3:30:00; Non-drafting)

Danube – Canal
10:45 AG Men 18 – 24 Danube – Canal
10:50 AG Men 25 -29
10:55 AG Men 30 – 34
11:00 AG Men 35 – 39
11:05 AG Men 40 – 49
11:10 AG Women 18 – 29
11:15 AG Women 30 – 60+
11:20 AG Men 50 – 60+
11:25 Relays
13:30

15:30
Bike Check-Out

  • TRYATHLON
  • SPRINT 
  • STANDARD (OLYMPIC)
  • SPECIAL OLYMPICS
FARRIER’S Arena
16:00

18:00
Run Course open for training

  • THECHAMPIONSHIP
  • OPEN MIDDLE DISTANCE
Run Course
15:00 Race Start

  • KID’S RUN

(Start by AG categories)

RESPECT Arena (Finish line)
16:00

17:00
Award Ceremony

  • TRYATHLON
  • SPRINT
  • STANDARD (OLYMPIC)
  • SPECIAL OLYMPICS 
RESPECT Arena (Finish line)
17:00

19:30
Bike Check-In

  • THECHAMPIONSHIP
  • OPEN MIDDLE DISTANCE
FARRIER’S Arena
17:00

18:30
Pasta Party

  • SPRINT
  • STANDARD (OLYMPIC)
  • SPECIAL OLYMPICS
  • OPEN MIDDLE DISTANCE
  • extra sold tickets
OLYM-PICK Restaurant
18:30

21:00
Pasta Party

  • THECHAMPIONSHIP
OLYM-PICK Restaurant

Sunday - 19 May 2023

Time Activity Location
07:00

08:30
Transition Opens (no bike check-in) FARRIER’S Arena
07:30

08:15
Swim Warm-up Danube – Canal
08:00

19:00
Media Centre Open INNOVATION Meeting Room
08:30

19:00
Expo & Food Court Horse statue + Finish Area (outdoor)
08:30 Race Start

  • THECHAMPIONSHIP

(Cut-off Times: swim 1:00:00, swim+bike: 5:00:00, swim+bike+run: 8:00:00; Non-Drafting 20m rule)

Danube – Canal
08:30 Professional Men (light blue cap)

Danube – Canal

(Wave Start)

08:40 Professional Women (pink cap)
09:00 AG Men 18 – 29 (light blue cap)

Danube – Canal

(Rolling Start: 5 athletes per 10 sec)

09:10 AG Men 30 – 39 (green cap)
09:20 AG Men 40 – 49 (orange cap)
09:30 Relays (yellow cap)

Danube – Canal

(Wave Start)

09:35 AG Women 18 – 29 (pink cap)

Danube – Canal

(Rolling Start: 5 athletes per 10 sec)

09:40 AG Women 30 – 39 (purple cap)
09:45 AG Women 40 – 49 (pink cap)
09:50 AG Women 50 – 59 (dark blue cap)
09:55 AG Women 60 – 79+ (purple cap)
10:00 AG Men 60 – 79+ (dark blue cap)
10:15 Race Start

  • OPEN MIDDLE DISTANCE

(Cut-off Times: swim 1:00:00, swim+bike: 5:00:00, swim+bike+run: 8:00:00; Non-Drafting 20m rule)

Danube – Canal
10:15 AG Men 18 – 39 (red cap)  

Danube – Canal

(Rolling Start: 5 athletes per 10 sec)

 

10:20 AG Men 40 – 79+ (red cap)
10:25 AG Women 18 – 79+ (red cap)
10:30 Relays (yellow cap) Danube – Canal

(Wave Start)

12:45 Pro-Athletes Flower Ceremony Finish Area
15:00

15:30
Pro-Athletes Post-Race Press Conference APANI Atrium
16:00 – 19:00 Bike Check-Out

  • THECHAMPIONSHIP
  • OPEN MIDDLE DISTANCE
FARRIER’S Arena
19:30 – 21:30 Award Ceremony

  • THECHAMPIONSHIP
  • OPEN MIDDLE DISTANCE
VICTORY Congress Room
Starts after the Award Ceremony (until 04:00) After Race Party with DJ LEGEND’S Bar + Foyer